Naučiť sa hrať na gitare nemusí byť vôbec také ťažké, ako si myslíš. Ak ťa to láka, poď to skúsiť. Bude to zábavné, chvíľami náročné. Dobrým výberom skladieb ťa to bude baviť a budeš sa zlepšovať! V tomto článku ťa prevediem krok po kroku, ako sa naučiť hrať na gitare celkom sám/sama.

1, Nastav si prvý cieľ

Aký je tvoj cieľ? Akú hudbu chceš na gitare hrať?

Na gitare môžeme hrať rôzne štýly – klasiku, jazz, country, pop a pod.

Keďže ciele má každý iné, v tomto článku sa zameriam len na ten, ktorý má väčšina ľudí – hrať pre radosť, zábavu, pre seba alebo s partiou ľudí pri ohni alebo len tak, populárne pesničky, ktoré každý pozná.

Skrátka, čo najrýchlejšie a najefektívnejšie sa naučiť hrať na gitare pesničky ako napr. tie od Mira Žbirku, IMT Smile, Jany Kirschner či Richarda Müllera a pod. Nepotrebuješ pritom poznať noty či veľa z hudobnej téorie.

Ak je tvoj cieľ iný, napr. hrať klasickú hudbu alebo latinskú hudbu, prihlás sa do ľudovej školy umenia alebo oslov súkromného učiteľa. Tento článok však nie je zameraný na túto cestu.

2, Zaobstaraj si gitaru

Ak už gitaru máš, rovno preskoč tento odstavec :-).

Keďže budeme hrať známe populárne pesničky, budeš potrebovať gitaru, ktorá je vhodná na tento typ muziky. V mnohých návodoch pre začiatočníkov nájdeš, že na začiatok je dobrá klasická gitara (španielka). Ja si myslím, že to nie je dobrá rada, pretože tento typ gitary je určený na iný žáner, ako chceš hrať. Preto ti odporúčam vyberať gitaru z kategórie akustická gitara alebo westernová gitara. Vďaka tomu budeš mať hneď od začiatku gitaru určenú na žáner, aký chceš hrať a bude ťa to na nej viac baviť.

Súčasne si zaobstaraj ladičku. Môžeš využiť aplikáciu v mobilnom telefóne. Stačí, keď vo svojom telefóne v obchode s aplikáciami budeš hľadať „Guitar Tuner„.

3, Nauč sa naladiť si gitaru

Každá struna po brnknutí vydá zvuk, ktorému v hudbe hovoríme tón. Vedieť si naladiť gitaru znamená poznať tóny, na ktoré má byť každá struna naladená. Môžeš k tomu využíť tento môj článok.

Ladička ti po brnknutí na strunu povie, aký tón znie a nasmeruje ťa k tomu správnemu. Pomocou ladiacej mechaniky si gitaru dokážeš naladiť sám/sama. Pred každým hraním si skontroluj, či ti gitara ladí. Bez toho ťa to baviť nebude :-).

4, Zoznám sa so správnym držaním gitary

Správna technika hry na gitare je dôležitá. Avšak, na začiatku je dobré zamerať sa len na tie podstatné veci. Ak to budeš prehánať, môže ťa to odradiť od ďaľšieho hrania. Technika sa časom vytrénuje tým, že hraním a cvičením zosilnejú svaly na prstoch a zápästí a zlepší sa ich pružnosť a ohybnosť.

Zo začiatku sa budú tvoje ruky zoznamovať s brnkaním a hmatmi, takže to bude nedokonalé a budeš mať možno aj pár zlozvykov. Nesnaž sa vyhnúť tomu, ale akceptuj to ako súčasť vývoja.

Čo potrebuješ vedieť na začiatku:

  1. Sadni si na stoličku a polož si gitaru na pravé stehno.
  2. Polož si pravú ruku na gitaru tak, aby ruka bola od lakťa spustená dole.
  3. Gitaru maj rovnobežne s tvojím telom. A nie šikmo.
  4. Ľavou rukou chyť hmatník gitary tak, aby si prstami mohol/mohla stláčat struny a aby palec bol na zadnej časti krku, o ktorý sa budeš opierať. Dôležité je, aby sa ti pri stláčaní strún nikdy príliš neohlo zápästie.

5, Prvé brnknutia na gitare

Pri hre na gitare stláčame hmatník prstami ľavej ruky. Kovové pásiky sa volajú pražce, o ktoré sa struny ohýbajú vďaka stlačeniu. Preto je najlepšie stlačiť strunu tesne pred pražcom (ale nie pri všetkých hmatoch je to možné).

Pravou rukou môžeme buď vybrnkávať struny jednotlivo alebo brnknúť po viacerých strunách naraz. Môžeme brnkať prstami alebo brnkátkom. Existuje množstvo techník, ako udierať do strún pravou rukou. Na začiatku si zvoľ takú, ktorá bude pre teba celkom príjemná, aby pre teba nebolo hranie príliš ťažké. Napríklad, skús hrať brnkátkom brnkaním po všetkých strunách naraz.

6, Začni spoznávať akordy

Asi si už pocul slovo akord v súvislosti s gitarou. To je to podstatné, čomu sa budeme na začiatku venovať. Akordy budeme hrať pomocou prstokladov. Tie sú zaznamenané v takýchto schemách, ako vidieť nižšie. Ak nevieš, čo táto schéma znamená, prečítaj si tento môj článok.

Na začiatku ti stačí vedieť, že akord je súzvuk 3 a viacerých tónov, ktoré zaznejú po brnknutí na struny na gitare. Začneme s týmito 4 akordami, s ktorými budeš môcť hrať veľké množstvo skladieb.

Ako budeš hrať nové a ďaľšie pesničky, postupne sa naučíš aj nové akordy. Možno máš pocit, že akordov na gitare môže byť veľmi veľa a že bude ťažké si ich všetky zapamätať. V skutočnosti ti stačí poznať 5 akordov a tie ostatné si odvodíš. K tomu si môžeš prečítať tento môj článok.

7, Rytmus je po akordoch tvoj ďaľší cieľ

Rytmus je rovnako dôležitý ako akordy, pretože zmyslom hrania na akomkoľvek nástroji je hrať tóny a akordy v určitom rytme. Tak, ako sa budeš učiť nové akordy, malo by byť tvojím cieľom aj osvojovanie si nových rytmov.

Rytmus je teda to, kedy brnkneme a ako často. Pri hraní je dôležité, aby sme vnímali súčasne aj tzv. metronómový rytmus. Ak sa pristihneš, že ho nevnímaš, musíš sa, ako sa hovorí, vrátiť o lekciu naspäť. Viac o tom píšem v tomto článku.

Metronómový rytmus sú najčastejšie 4 pomyselné údery (v hudbe nazývané doby), ktoré nás neustále podvedome sprevádzajú. Stále ich cítime. Môžeš si pustiť metrónom, ktorý ti ich bude prízvukovať.

Na vizualizáciu rytmov možeš použiť tento rytmický konfigúrator z článku. Môžeš si skúsiť nakombinovať rytmus, ktorým budeš udierať na struny pravou rukou = hrať :-).

8, S teóriou hudby pochopíš, čo sú akordy a čo je rytmus

Zatiaľ som z teórie hudby spomenul len, že existuje tón, akord a rytmus. A už teraz by ti to malo stačiť k tomu, aby si hral/a rôzne skladby. Stačí si nájsť akordy k svojej obľubenej skladbe, naučiť sa rytmus pre pravú ruku a môžeš hrať. Možno si vravíš, že to predsa nie je také jednoduché. Máš pravdu. Jediné, čo chýba je to, aby si hral/a čo najviac a čo najpravidelnejšie.

Možno sa pýtaš, na čo mi potom je hudobná teória?

Bez hudobnej teórie sa pravdepodobne nedostaneš na pokročilú úroveň. Naopak, pomôže ti pochopiť, ako je to všetko v hudbe pospájané a ako to môžeš pri hraní využiť. Vďaka nej sa naučíš mnohé veci oveľa rýchlejšie a budeš si vedieť mnohé veci odvodiť. Spojením hudobnej teórie a hrania podľa sluchu sa môžeš dostať na vysokú pokročilú úroveň.

9, Každý deň sa nauč jednu novú malú vec

Či už sa chceš naučiť hrať na gitare alebo čokoľvek iné, je dôležité, aby si vytrval/a – aby tvoja motivácia bola stále vysoká a aby ťa to na tej ceste bavilo. Dobrou stratégiou je, keď si zvolíš na každý deň, alebo každy týždeň, niečo nové, čomu budeš venovať pozornosť. Nesmie to byť niečo veľké, ale niečo také, čo dokážeš zvládnuť.

Vyber si zo zoznamu:

  • nový akord
  • nový rytmus (alebo malá úprava iného rytmu, ktorý už zvládneš)
  • kúsok z novej skladby
  • tón na hmatníku
  • brnkanie brnkátkom po jednotlivých strunách
  • brnkanie prstami v určitom slede

10, Ak to chceš urýchliť, nájdi si učiteľa

Naučiť sa hrať na gitare vieš aj sám/sama. Učiteľ ti však tento proces dokáže výrazne urýchliť. Má to však háčik. Nájdi si takého, s ktorým ťa to bude baviť. Vtedy sa na gitaru naučíš hrať naozaj rýchlo.


CHCEŠ SA NAUČIŤ HRAŤ NA GITARE?

Môžem ti s tým pomocť!
Otvor stránku Lekcie akustickej gitary, na ktorej sa dozvieš viac!

Martin Gábor