Odvšadiaľ počúvame, ako je spánok dôležitý pre naše zdravie. Vraj by sme mali spať 8 hodín denne. Avšak, nie každému sa to darí a mnohí ľudia dnes majú ťažkosti so spaním. A tak hľadajú cesty, ako spať lepšie. A to nie vždy ide. Čo však môžeme reálne urobiť pre lepší spánok?

V tomto článku ti poviem, prečo práve spev mne pomáha spať lepšie.

Spánok nedokážeme prinútiť

Veľká časť aktivít, ktoré v živote robíme, je podmienená našou snahou, naším výkonom. Skrátka, čím viac sa snažíme, o to lepší môže byť výsledok. Spánok však patrí do opačnej kategórie. Takže snaha spať nám pravdepodobne nepomôže, ale niekedy nám to naopak môže uškodiť.

Možno to poznáš, ráno ťa čaká dôležitá vec a ty sa potrebuješ vyspať. A tak ideš spať skôr. Ale spánok nenastáva. A tak sa prehadzuješ v posteli a začneš byť frustrovaný/á. Po čase pozeráš na hodiny a je viac hodín, ako keď ideš spať normálne. A to ťa ešte viac hnevá. Nakoniec však nejak zaspíš.

Čo teda môžeme urobiť, aby sme spali lepšie?

Tlačiť na výkon teda nemôžeme. Čo však môžeme je vytvoriť spánku podmienky, aby mohol prirodzene nastať. Skrátka sa uvolniť, keď sme unavení. A vtedy sa nám to môže podariť.

Niektoré tie podmienky patria do kategórie spánková hygiena, ako napríklad:

  • chodiť spať v tom istom čase
  • nejesť a necvičiť tesne pred spaním
  • vyhýbať sa alkoholu a káve niekoľko hodín pred spaním
  • mať všetky potrebné živiny a vitamíny

Avšak, najlepšie sa nám zaspáva a spí, keď sa cítime dobre. Keď nás nič netrápi, sme prirodzene unavení a máme uvoľnené telo.

Martin Gábor
Martin Gábor

Spev pre lepší spánok

Spev je vynikajúci pre spánok hneď z niekoľkých dôvodov.

Pri speve používame bránicu, pľúca, hrtan, ústa a vlastne celé teľo, v ktorom nám hlas rezonuje. Bránica je sval, ktorý je spojený s vnútornými orgánmi a tie sa pri speve uvoľňujú. Okrem nej zapájame aj iné svaly, takže sa fyzicky unavujeme. Ako keď si zacvičíš. Podotýkam, že hovorím o speve, kedy spievame naozaj naplno a nahlas. Nie vtedy, keď si len tak potichučky pospevujeme.

Bránica

Okrem spomínaných benefitov na fyzické telo sa nám vďaka spevu zlepší nálada. A najlepšie je, keď máme okolo seba dobrú partiu ľudí. Tak ako za starých čias, keď neboli televízori. Ľudia sa stretli, tancovali a spievali.

Ja si zvyknem pred spaním zahrať na gitare a zaspievať. Niekedy aj hodinu. Vtedy naozaj lepšie spím. A to ma inšpirovalo k tomu, aby som sa o tom podelil s tebou v tomto článku. Skúsiš to aj ty? 🙂

PS: Chodím každý utorok do zboru Spievanie nás baví. Je to výborný relax, skvelá partia a potom sa dobre spí :-).

PS2: Pred časom som nahral gitarovú meditáciu určenú na spanie :-). Dobrú noc ti prajem :-).

Kategórie: Blog

CHCEŠ SA NAUČIŤ HRAŤ NA GITARE?

Môžem ti s tým pomocť!
Otvor stránku Lekcie akustickej gitary, na ktorej sa dozvieš viac!

Martin Gábor