Ak hráš na gitare, pravdepodobne si sa už stretol/stretla so schémami prstokladov akordov. Možno ti nie sú úplne jasné všetky značenia. V tomto článku si ich vysvetlíme.

Schéma znázorňuje hmatník

Schéma znázorňuje malý úsek hmatníka. Je vidieť 6 strún od najhrubšej po najtenšiu a miesto 22 pražcov sú zobrazených len 5 – od nultého až po 4. Priestor medzi pražcami je určený na stláčanie, čím meníme výšky tónov.

Čo znamenajú jednotlivé symboly a guličky:

X

Neznejúca struna. Pri hre akordu neznie. Docielime to buď tým, že pravou rukou do nej nebrnkneme alebo ju zatlmíme prstami ľavej ruky.

Prázdna struna. Pri hre akordu znie – žiadnym prstom ľavej ruky sa jej nedotýkame.

1

Prstom stlačíme priestor medzi pražcami na konkrétnej strune. Ak je v oranžovom krúžku číslo, znamená to, že je odpurúčané stlačiť strunu konkrétnym prstom ľavej ruky:

  1. ukazovák
  2. prostredník
  3. prsteník
  4. malíček

Barré akordy

Existuje špeciálna kategória akordov, ktorým hovoríme barré v prípade, že niektorí prst, obvykle ukazovák, slúži na stlačenie viacerých strún naraz.

1

Stlačenie viacerých strún medzi pražcami súčasne. Podobne ako pri stlačení struny jednym prstom, tak aj v tomto prípade číslo hovorí, ktorý prst má struny stlačiť.

1.

Číslo na ľavej strane medzi nultým a prvým pražcom hovorí, o ktorý priestor medzi pražcami v poradí na gitare sa jedná. Ak číslo nie je uvedené, tak sa vždy jedná o priestor medzi nultým a prvým pražcom.

Akord môže mať viac rôznych prstokladov

Každý akord môžeme zahrať na gitare v rôznych prstokladoch. Takže to znamená, že akord nie je to isté ako prstoklad. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Akord – je súzvuk 3 a viac tónov. Napríklad akord C je súzvuk tónov C, E a G a zároveň žiadnych iných. Možno sa pýtaš, že ako je potom možné, že keď zahráš na gitare akord C, tak brnkneš na 5 strún a nie na 3? Je to preto, že niektoré tóny sa v rámci prstokladu opakujú:
  • Prstoklad je určité zoskupenie prstov v určitom poradí, ktoré môžu vytvoriť akord, ale aj nemusia. Tzn. že keď napr. prehodíme prsty tak, že budú stlačené tie isté struny na tých istých pražcoch, už sa jedná o iný prstoklad, ale ten istý akord. Druhým príkladom je úplne iný prstoklad v úplne inej polohe na gitare, napr. barré akord C pri piatom pražci:

CHCEŠ SA NAUČIŤ HRAŤ NA GITARE?

Môžem ti s tým pomocť!
Otvor stránku Lekcie akustickej gitary, na ktorej sa dozvieš viac!

Martin Gábor