Ak začínaš s gitarou, je veľmi pravdepodobné, že je pre teba celkom náročné chytiť rôzne tie hmaty a prstoklady. Akoby si potreboval/a mať dlhšie prsty na ľavej ruke :-). Vždy chýba kúsok, aby prstoklad bol perfektný.

Aj keď každý človek má rôzne veľkú ruku a rôzne dlhé prsty, takmer každý začínajúci gitarista ich má málo ohybné a pružné a tým pádom má malú kontrolu nad svojimi prstami. A práve preto existujú gitarové cvičenia, ktoré si ukážeme v tomto článku.

Ako cvičiť

Pred tým než začneme, povedzme si to dôležité – ako cvičiť.

  • Každe cvičenie je najjednoduchšie cvičiť od 5. pražca. Ak ti to pôjde, presuň sa postupne k 1. pražcu.
  • Pre každý pražec je určený jeden prst ľavej ruky. Takže, ak začneš na piatom pražci, potom ukazovák bude vždy hrať len na 5. pražci, prostredník na 6., prstenník na 7. a malíček na 8. pražci.
  • Každý prst, ktorým si stlačil strunu na pražci, nechaj na hmatníku čo najdlhšie. Samozrejme len vtedy, ak nebráni nasledujúcemu tónu.
  • Ak je cvičenie rýchle alebo ti veľmi nejde, spomaľ alebo si ho skús trochu zjednodušiť.
Každý prst hrá na vlastnom pražci

Všetky nasledujúce cvičenia sú variácie cvičenia s názvom pavúk, pretože pripomínajú pohyb pavúka na hmatníku :-). Každé z nich si môžeš pustiť.

Pavúk č.1

Toto je najjednoduchšia forma pavúka a možno to ani pavúk nie je. Je vhodné začať len na vrchnej strune. Ak si pokročilý/á, skús všetky struny.

Pavúk č.1 so všetkými strunami

Keď zahráš všetky 4 tóny na poslednej strune, začni od zadu na predchádzajúcej strune.

Pavúk č.2

Toto gitarové cvičenie je super na roztiahnutie prstov. Opäť platí, že ak ti cvičenie ide, skús aj ďalšie struny.

Pavúk č.3

Toto gitarové cvičenie je pokročilé, pretože zahŕňa prechádzanie na nasledovné struny.

Pavúk č.4

Druhé pokročilé cvičenie.

Verím, že si si gitarové cvičenia vyskúšal/a. A dúfam, že si sám/a vyskúšaš aj vytvoriť iné – nové kombinácie použitých štyroch prstov. Také, ktoré budú pre teba náročné tak akurát, aby sa tvoje prsty ponaťahovali a zároveň aby ťa to bavilo.


CHCEŠ SA NAUČIŤ HRAŤ NA GITARE?

Môžem ti s tým pomocť!
Otvor stránku Lekcie akustickej gitary, na ktorej sa dozvieš viac!

Martin Gábor