Sebavedomie je niečo, čo sa týka každého z nás a vychádza z našich skúseností z minulosti. Niekto ho má vyššie, iný nižšie. Niekto ho má veľké v jednej situácii a nízke v druhej atď. Je to niečo, čo nás sprevádza na ceste životom a výrazne nám ho ovplyvňuje. Pozitívne, aj negatívne.

Akým spôsobom súvisí sila hlasu s výškou sebavedomia? Poviem ti svoju vlastnú skúsenosť.

Slabý hlas

Pred tým, než som sa začal venovať spievaniu a správnemu rozprávaniu, bol môj hlas slabý. Často sa mi stávalo, že keď som niečo povedal, ľudia ma jednoducho nepočuli. Nevedel som sa presadiť. Môj hlas bol zastretý, slabo som artikuloval (neotváral poriadne ústa), hlas nemal energiu. Nevedel som, čím to je. Snažil som sa rozprávať nahlas, ale nešlo mi to. Príliš som sa namáhal, až kým sa môj hlas neunavil. Potom prišlo zachrípnutie a musel som si dať od rozprávania prestávku.

Následkom toho, že som neartikuloval poriadne a nevedel používať bránicu, rerezonoval mi môj hlas hlavne v nose. Nevychádzal von. Preto znel bahnito, nevýrazne. Keď som sa počúval z nahrávky, môj hlas sa mi nepáčil. Nerád som sa počúval.

Úzkosť, ktorú som prežíval v určitých situáciach, mi tiež zmenila farbu a silu môjho hlasu. Zrazu bol akýsi zastretý. Akoby zahlienený. Hlas nebol prierazný. Akoby ma môj hlas chcel chrániť. Niekedy sa mi kvôli nejakej úzkosti stalo, že som rozprával dokonca príliš rýchlo, zakoktal som sa, zabreptal… :-).

Keďže mám tiež problém vysloviť správne spoluhlásku „R“, vyslovujem ju pomocou zadnej časti jazyka. To spôsobuje, že môj hlas sa vždy vtedy musí stiahnuť. Spoluhláska „R“ totiž by mala vznikať vpredu, kmitaním jazyka pri zuboch.

Slabý hlas = nízke sebavedomie

Keď ma ľudia pri mojom hovorení nepočuli, tak som získaval negatívnu spätnú väzbu. Nabudúce som sa už ani nesnažil, lebo som sa bál, že ma opäť nebude počuť. Ak som sa stretol s novým človekom, mal som pocit, že som nezanechal dobrý prvý dojem. Nepáčil sa mi môj hlas. Na základe toho som si nevytvoril silný obraz o sebe samom. Moje sebavedomie preto bolo kvôli hlasu nižšie.

Nižšie sebavedomie potom generovalo situácie, v ktorých som získaval opäť negatívnu spätnú väzbu, keďže som do nich vstupoval s neistotou. To následne formovalo moje sebavedomie ešte viac.

Ak z nejakého dôvodu, či už vyššie spomínaného alebo iného, bojuješ so slabým hlasom, je veľmi pravdepodobné, že ti znižuje Tvoje sebavedomie tak ako mne.

Začal som pracovať s hlasom

V roku 2015 som začal spievať v zbore „Spievanie nás baví. Zo začiatku som s tým mal veľké problémy. Nevedel som chytiť správný tón (naladiť sa), môj hlas sa rýchlo unavil. A to všetko napriek tomu, že som sa 15 rokov dovtedy venoval hudbe a hraniu na hudobných nástrojoch.

Postupne som sa učil správne dýchať, otvárať ústa a artikulovať. To mi veľmi pomohlo. Vďaka správnemu dýchaniu a použivaniu bránice totiž dokážeš vložiť do hlasu silu, zarevať ako lev :-). A súčasne neunaviť svoj hlas. Veľa ľudí totiž hľadá silu v hrdle. A po chvíli zachrípnu, hlasivky doslova zoderú 🙂

Ako sa zmenilo moje sebavedomie

Postupne sa zmenila sila a výraznosť môjho hlasu. Prestalo sa mi diať, že ma nie je počuť. Začal som mať viac istoty v situáciách, v ktorých som mal pred tým obavy. Začal som získavať lepšiu spätnú väzbu. Dokonca sa mi stalo, že mi ľudia povedali, že mám pekný hlas (a že oni ho majú škaredý 🙂 ). Bol som milo prekvapený.

To všetko mi dalo skúsenosť, že neexistuje škaredý hlas. Ešte raz: Škaredý hlas nie je. Ľudia s ním len nevedia pracovať.

A moje sebavedomie? Je vyššie ako pred tým, lebo sa viem o svoj hlas oprieť.

Neúspech je dôležitou súčasťou zmeny k lepšiemu

Napriek tomu, že viem lepšie pracovať so svojím hlasom, sa mi občas stane, že ma počuť nie je alebo niečo zle vyslovím. Každému sa to niekedy môže stať. Naučil som sa preto, že netreba sa tým nechať negatívne ovplyvniť. Keď to nevyjde, treba to skúsiť znova. Nenechať sa odradiť neúspechom. Chyby sú dôležité na ceste k úspechu.

„Buď tichšie“

Práve som počúval rozhovor s jedným psychiatrom, ktorý sa presťahoval z New Yorku na dedinu kvôli tomu, že jeho deti sa dostali do veku, kedy tvoria naozaj veľký hluk = kričia, zabávajú sa, sú skrátka hlasné. Nepáčilo sa to ich susedom. On, namiesto toho, aby ich stíšoval, sa rozhodol s celou rodinou presťahovať. Deti vraj majú byť v detstve hlučné.

Ak sa aj tebe niekedy stalo, že ti hovorili, že máš byť tichšie alebo dokonca ticho, mohlo to tiež zanechať stopy na tvojom hlase, prejave a sebavedomí.

Hlas je prejavom ducha

Dojem, ktorý zanechávame na ľudí ovplyvňuje náš život. Prvý dojem je len jeden. Keď otvoríš ústa a vypustíš zo seba prvé slová, rozdiel v tom, aký dojem zanecháš, môže byť veľký. Či bude slabý, piskľavý, ustráchaný však závisí do veľkej miery na tebe. Ako vieš s hlasom pracovať.

Preto, ak náhodou zápasíš so sebavedomím, rád by som ti dal otázku, či náhodou nepovažuješ svoj hlas za slabý? Ak áno, tvoje sebavedomie zbytočne trpí. Kašli na to, čo ti kedy kto povedal a začni pracovať so svojím hlasom a naplno ho používaj vo svoj prospech. Možno ti pomôže práve spievanie. Prečo je to vhodné aj pre teba som písal v tomto článku.

Kategórie: Blog

CHCEŠ SA NAUČIŤ HRAŤ NA GITARE?

Môžem ti s tým pomocť!
Otvor stránku Lekcie akustickej gitary, na ktorej sa dozvieš viac!

Martin Gábor